Krásný úspěch v regionálním kole Mladých zdravotníků

Pětičlenný tým žáků z 5.A se velmi radoval z postupu do regionálního kola soutěže Mladý zdravotník a pilně se připravoval na sobotu 8. 6. 2024, kdy se v Opavě konalo regionální kolo pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

Anežka Segeťová, Klára Šimíčková, Mia Banašáková a Linda Růžičková se v sobotu ráno musely vydat soutěžit pouze ve čtyřech, protože jim náhle onemocněl jeden člen týmu – Jan Cigánek. Děvčata však byla natolik sehraná, že všechny situace, které je ten den čekaly, zvládla s přehledem a s humorem.

Po příjezdu do Opavy je čekala ve Víceúčelové sportovní hale prezence a zahájení soutěže, kde jim byla přidělena průvodkyně, která je v Městských sadech doprovázela na jednotlivých stanovištích. Děvčata pak musela řešit nejrůznější modelové situace, jako popáleniny, bezvědomí po pádu z průlezky, řezné rány a nejrůznější zlomeniny po srážce na kolečkových bruslích. Vždy po dobu 10 minut musely poskytnout první pomoc a jejich veškerá práce byla přísně sledována, bodována a pak komentována. Na dalších stanovištích byla hodnocena schopnost obvazování nejrůznějších zranění a také transport.

Po celodenním soutěžení a závěrečném sečtení všech bodů jsme se všichni radovali z nádherného 2. místa – děvčata získala stříbrné medaile a pro školu cenný stříbrný pohár. Nejužitečnější však pro ně jsou nabyté zkušenosti, odvaha pomoci a schopnost rychle reagovat ve vypjatých situacích. Věřím, že by nyní uměly odborně poskytnou první pomoc i v reálném životě.

Za pomoc s přípravou na tuto soutěž bych chtěla poděkovat také žákyním z 8.B Klárce Vašendové a Amálce Cigánkové, které se dětem věnovaly a předávaly jim své zkušenosti z okresního kola této soutěže pro 2. stupeň a připravily pro ně ve svém volném čase nejrůznější modelové situace k nacvičení postupu první pomoci.